top of page

Použitá svítidla:

LED svítidlo DuroSite® High Bay

 

Přechod na LED osvětlení v kongresovém centru ExCeL v Londýně. Jak výměna probíhala a jaká byla její úskalí?

 

Studie v kostce

  • Centrální hala, kde je instalováno je téměř 800 m dlouhá

  • Počet LED svítidel 194 kusů

  • Výměna – 400W HPS bylo nahrazeno 150W LED High Bay

  • Montážní výška – 10 metrů

  • Snížení energetické náročnosti – o 70 %

  • HPS=12.32 W/m2, LED=4.20 W/m2

  • Osvětlenost  – se posunula z 100 na 220 luxů

 

 

Výzva

Technik a energetik centra centra Chris Barnes vysvětluje, jak vzešla potřeba vylepšit osvětlení ‟Během fáze rozšiřování ExCeL, jsme zvolili nad nově vznikající částí centra prosklenou střechu, abychom dostali tolik denního světla, jak je to jen možné. Ostatní části komplexu byly osvětleny 400W vysokotlakými sodíkovými výbojkami, které vyzařují světlo s nízkým podáním barev, v porovnání to pak vypadá tmavší. Chtěli jsme, aby návštěvníci procházející mezi těmito dvěma sekcemi nepoznali rozdíl ve světelných podmínkách. Světlo je klíčovou součástí dojmu z této budovy. A protože nebylo možné dělat díry ve střeše, abychom dovnitř staré části pustili denní světlo, museli jsme najít umělé osvětlení podobné kvality.“

Dodatečně, vedení chtělo splnit cíle pro zvýšení energetické účinnosti budovy a zavést postupy, které poskytují ekonomickou bezpečnost a sociální a environmentální benefity.

 

Řešení

Vedení ExCeL souhlasilo se zkušební instalací 8 kusů LED svítidel DuroSite High Bay. K náhradě 400W sodíkových svítidel byly použity 150W High Baye, náhrada způsobem kus za kus. Výsledkem bylo zvýšení světelné hladiny na více než dvojnásobek původního stavu (ze 100 na 220 lx). Na základě výsledku tohoto testování byla instalace rozšířena na 194 LED svítidel.

Chris Barnes, technik a energetik centra říká: ‟Zkoušeli jsme i jiná LED svítidla, ale svítidla Dialight se pro tento účel hodila nejvíce. Vypadají dobře, jsou esteticky velmi příjemné. Dalším faktorem byla kvalita podávaného světla, které je klíčové při pořádání tak důležitých akcí jako jsou naše velké módní přehlídky.  A samozřejmě obecná výhoda LED svítidel je okamžitý náběh při výpadku proudu,“ dodává.

 

Výsledek

‟Náhradou sodíkových svítidel šetříme přibližně 700 kWh za den, což dělá ročně více než 250 MWh. Kromě toho s Dialight zárukou ušetříme obrovské množství peněz na údržbě.“

Díky pozitivním ohlasům a celkovému dojmu ExCeL nyní plánuje výměnu osvětlení v celých 89 000 m2 plochy veletržních prostor. Pro Chrise Barnese je hlavním cílem kvalita světla při snížení frekvence údržby. Snížení uhlíkových emisí a světelná účinnost už jsou jen přidané bonusy.

 

bottom of page