top of page

Použitá svítidla:

LED svítidlo DuroSite® High Bay

Anglo-Normandy Aero Engineering ztrojnásobila intenzitu osvětlení při návratnosti 4,3 roku

 

Studie v kostce

  • 1482 m2 plochy

  • Příkon spadl z 3,96 na 3,37 W/m2

  • Intenzita osvětlení vzrostla ze 140 na 400 lx v pracovní výšce

  • 10tiletá záruka eliminuje údržbu

  • Žádné odstávky provozu

  • Světelná čidla přinesou dodatečné úspory

 

Výzva

Anglo-Normandy Aero Engineering – hangár určený k údržbě a opravám letadel byl postaven v roce 1995 a s pouhými 12 kusy 400W halogenidovými svítidly trpěl nedostatečnou úrovní osvětlení. Před třemi lety bylo přidáno 6 kusů 100W LED svítidel. Toho času však úroveň LED technologie a nákladů ni nemohly splnit světelné a rozpočtové cíle, aby adekvátně napravily výše zmíněné problémy.

V roce 2012, zde činila intenzita osvětlení pouhých 140 luxů, ačkoliv požadavek na pracovní výšku byl 350 lx. Vedení společnosti se tak rozhodlo rázně vypořádat s problémy s osvětlením.

 

Řešení

Po svých několikaletých zkušenostech s LED osvětlením společnost provedla analýzu nákladů a přínosů mezi LED technologií Dialight a zářivkami T5. V porovnání výsledků obou technologií se jevilo jako nejvýhodnější použití LED svítidla Dialight High Bay s 25 000 lumeny a s návratností celé akce 4,3 roku.

Klíčovými body pro toto rozhodnutí je světelný výkon, kterým lze snadno dosáhnout z výšky 9,5 metrů cílové intenzity osvětlení 350 lx, relativně nízký příkon svítidla 250W a délka záruční doby, která činí na tyto svítidla 10 let.

To umožňuje společnosti Anglo-Normandy eliminovat potřebu údržby a potřebu vysokozdvižné plošiny, která významně vstupuje do nákladů na staré osvětlení.

 

Výsledek

S dvaceti kusy 250W High Bay svítidel namísto kombinace 400W halogenidových výbojek a 100W led reflektorů, se úroveň intenzity osvětlení zvedla ze 140lx na 350lx v pracovní výšce, tedy téměř trojnásobek původní intenzity při poklesu příkonu ze 3,96 na 3,37 W/m2.

Správce zařízení Chris Roussel toto komentoval: „Kvalita světla předčila má očekávání. Tato svítidla nejsou jako předchozí generace LED svítidel. StaráLED svítidla vydávala velmi studené světlo, použitá svítidla jsou pokročilejší a dávají velmi příjemné teplé světlo. Psychologicky  máme nyní lepší pracovní podmínky a lepší podání barev. Navíc, pokud bychom se rozhodly pro alternativu s T5 zářivkami, příkon by byl o 50% vyšší a ani nepočítáme náklady na údržbu.“

Osvětlení v Anglo-Normandy je v provozním režimu 16/7 a společnost jej nyní využívá v kombinaci se světelnými senzory. Šetří tak dodatečné náklady na spotřebě energie vypínáním jednotlivých řad svítidel, pokud to venkovní podmínky dovolí. Toto také  s halogenidovými svítidly nebylo prakticky využitelné, neboť při restartu trvá jejich zahřívání 20-30 minut. Dalšího navýšení úspor bylo dosaženo vypínáním hlavního osvětlení po skončení hlavní pracovní směny.

 

bottom of page