top of page
není_led_trubice_jako_led_trubice.jpg

Není LED trubice jako LED trubice

-aneb na co si dát pozor při výběru

 

10/12/2019
 

Jak se orientovat v džungli led trubic, jak poznat kvalitní zboží a jakým "rohlíkem" nás může dodavatel "opít"?

LED trubice T8/G13 by měla splňovat ČSN EN 62776 -  v tuto chvíli jediný standard, který zajistí základní předpoklady kvalitního produktu, bezpečnosti a nahraditelnosti. Pokud vámi instalovaná led trubice tento standard nesplňuje, pojišťovna při pojistné události může krátit plnění. Tento standard mimo jiné zaručuje: bezpečnou výměnu ve všech zářivkových tělesech (tlumivkou a startérem, s elektronickým předřadníkem po úpravě), ochranu proti neúmyslnému dotyku s živými částmi, správné značení, správné instalační a provozní instrukce, správnou mechanickou konstrukci, maximální teploty v provozu, fotobiologickou bezpečnost aj.

Světelný tok je velmi důležitý parametr, který říká kolik světla z led trubice dostanete. U led zdrojů, protože jsou směrovým světelným zdrojem, a mají delší životnost, postačí nižší světelný tok, než jsme byli zvyklí u klasických zářivek. Nižší světelný tok má však svoje hranice. Pokud si chcete pořídit náhradu zářivek 1:1 alespoň, co se svítivosti týče, měla by led trubice dle našich zkušeností splňovat minimálně následující požadavky:

Tabulka minimálních hodnot světelného toku pro led trubice nahrazující tradiční zářivky 1:1

  • pro náhradu zářivky 150 cm by měl být světelný tok minimálně 3000 lm

  • 120 cm minimálně 2400 lm

  • 60 cm minimálně 1200 lm

 

LED trubice s nižšími hodnotami se již nedají považovat za rovnocennou náhradu.

Ještě pozor! Dle směrnice Ecodesign 2009/125/ES mají výrobci a dovozci možnost zkreslovat skutečnost a uvádět v dokumentaci až o 25 % vyšší hodnotu světelného toku!! Proto doporučujeme pořídit vzorek a zkoušet a porovnávat, než se rozhodnete pro větší investici.

Délka záruky se nesmí blížit hranici životnosti – Záruka by měla být obdobím bezporuchového provozu, proto by se neměla její hodnota přibližovat deklarované provozní životnosti. Neboť provozní životnost (pokud není uvedeno jinak, udávaná jako L70B50) reflektuje dobu po kterou je světelný tok vyšší nebo roven 70 procentům u 50 procent výrobků. Z tohoto důvodu již je u výrobků s provozní životností 50 000 hodin pokládána záruka 5 let (43 800 hodin) za neseriózní. Stejně tak se dá za neseriózní považovat záruka 3 roky (26 280 hodin) při deklarované životnosti 30 000 hodin a dvouletá (17 520 hod) při záruce 2 roky.

Provozní teplota – udává teplotní rozsah, při kterém může být led trubice používána. Pokud není uvedena je výrobek určen do provozu s teplotou maximálně do +25°C. Protože se jedná o elektroniku, jejíž životnost je velmi citlivá na teplotu provozu, počítá se pokles životnosti na polovinu při každém zvýšení provozní teploty o 10°C. To je případ, když vložíme led trubici do prachotěsného tělesa. Led trubice tak rázem pracuje při teplotě o 10°C vyšší a její životnost je poloviční.

Omezení spínacích cyklů – je celkem důležitý parametr, pokud se týká použití v prostorech se senzory pohybu. Ve veřejných prostorech se často může vyšplhat i na více než 150 sepnutí za den. A protože každé sepnutí elektroniku v led trubici opotřebovává opatrnější výrobci udávají z důvodu nekvalitní elektroniky počet spínacích cyklů. Záruka u kvalitních výrobků se počtem spínacích cyklů neomezuje.

Vyžadujte certifikace třetích stran  jako např. IECEE CB a ENEC, TUV apod. V obecné rovině jsou ENEC / CB certifikátem bezpečnosti výrobků, který ale také úzce souvisí s výrobou a dokonce i s dodavatelským řetězcem. Každý rok jsou produkty, výroba a také materiály kontrolovány třetí stranou. Certifikát tak kontinuálně prokazuje stabilní kvalitu a parametry produktu. Je silným důkazem toho, že je výrobek bezpečný a splňuje nejpřísnější kritéria kvality a bezpečnosti.

Označení CE nestačí a Prohlášení o shodě není dostatečnou garancí – je důležité vědět, že označení CE nenaznačuje, že výrobky byly schváleny Evropskou unií nebo jiným orgánem jako bezpečné. Označení CE představuje pouze prohlášení samotného výrobce nebo dovozce, že výrobek byl posouzen a splňuje základní požadavky příslušných evropských směrnic. Každý subjekt posuzuje shodu a vydává prohlášení sám, je tudíž bez záruky, že produkt splňuje všechny zákonné normy.

bottom of page