top of page

Použitá svítidla:

LED svítidlo SafeSite® Linear  Třída I,II, Zóna 2

LED svítidlo SafeSite® Linear  Třída I, Zóna 1

Případová studie: Horizontal Well Drillers, Vrtná souprava - ropa a zemní plyn

LED svítidla řady Dialight SafeSite® (Atex, IECEx)

 

Vrtná souprava eliminuje potřebu údržby osvětlení, a s přechodem na LED osvětlení Dialight šetří v prostředí s nebezpečím výbuchu náklady na energii. Zvyšují tak s LED osvětlením bezpečnost, provozní efektivitu a ziskovost svého podnikání.


Mistrovský kousek

Při plném nasazení dokáže vlajková loď společnosti Horizontal Well Drillers, vrtná souprava HWD 1000, téměř 30 metrů vysoká, vážící 250 tun, vybavená technologií, která potenciálně dokáže provést vrt do hloubky 5182 metrů. Královský klenot vrtné soupravy nabízí kroutící moment 35,25 Kilonewten metrů a je poháněn 14ti litrovým motorem o výkonu 1300 koní.

Navzdory této pokrokové technologii byla souprava odkázána na osvětlení zářivkami T8.

 

Sužována neustálými opravami osvětlení

Požadavek na osvětlení, který by vyhovoval provozu v podmínkách Třídy I Zóny 1 a Třídy I Zóny 2, v místě plném prachu, špíny a silných vibrací byl se zářivkami T8 funkční, ale ne zcela optimální. Prostředí silných vibrací, která souprava při vrtání přirozeně produkuje, velmi prašné podmínky a časté přepravy plošiny z jednoho místa na druhé způsobují předčasné selhání osvětlení. Přes deklarovanou životnost zářivek T8 (30 000 hodin), většina z nich vydržela jen zlomek slibovaného času, typicky 6 měsíců. (a to ještě pouze za nočního provozu).

Nejen samotné zdroje byly problémem, ale často samotný kryt korodoval a propouštěl vlhkost do samotného svítidla, což způsobovalo další korozi uvnitř svítidla. Celé svítidlo se tak stává nefunkčním a vyžaduje kompletní výměnu.  Náklady na porouchaná svítidla v průměru vyšplhají až na 5400 Kč za kus a systém není ideální ani z hlediska bezpečnosti neboť výměna vyžaduje vysokozdvižnou plošinu a obětavce, který svítidlo v těžce přístupných místech vymění. Proces výměny navíc vyžaduje přerušení přívodu energie a odstávku provozu v daném místě. Celá výměna tak probíhá v časové tísni, aby došlo co nejdříve k obnovení provozních podmínek.

 

“Někdy by stačilo jen vyměnit žárovku, ale obvykle bylo celé svítidlo zkorodované a vyžadovalo kompletní opravu nebo výměnu,” sděluje Kristian G., vedoucí elektrikář vrtné oblasti.“S 12-13 svítidly na soupravu tvoří tato práce významnou část naší každodenní činnosti. Je toho už moc.”

 

Nejmodernější osvětlení Dialight slibuje maximální účinnost a výkon

Hledající spolehlivější a efektivnější alternativu, objevila společnost HWD svítidla Dialight SafeSite® - svítidla do prostředí s nebezpečím výbuchu, certifikované Atex, IECEx osvětlení pro aplikace s ropou a zemním plynem.

Na první pohled robustní konstrukce avšak nízký profil svítidel Dialight má za úkol omezit zdánlivě nikdy nekončící údržbu osvětlení. Dialight SafeSite® a její HighBay a lineární výrobky jsou přesně tím Hi-tech řešením, které souprava pro osvětlení potřebovala.

S certifikací Třídy I Zóna 1 a Třídy I Zóna 2 stálostí světelného toku více než 100 000 hodin jištěná 5ti letou zárukou výkonu, splňuje řešení Dialight ta nejpřísnější kritéria bezpečnosti, spolehlivosti a dlouhé životnosti výkonu.

Společnost HWD se rozhodla instalovat svítidla LED SafeSite® HighBay Třídy I Zóny 1 a Linear SafeSite® Třídy I Zóny 2 pro maximální efektivitu, viditelnost a bezpečnost, při celkové energetické úspoře více než poloviny původní spotřeby zářivek T8. Přesná optika vrhá světlo tam, kde je skutečně potřeba a světlo je tak méně rušivé pro své okolí poblíž prostor rafinerie.

 

LED svítidla Dialight znamenají: Nulovou údržbu + 60% úsporu energie

Jako součást postupné výměny systému osvětlení nahradila nyní společnost HWD celý systém na čtyřech svých soupravách za LED svítidla Dialight SafeSite® s “exovým” krytím. Zbytek flotily bude systematicky nahrazovat odcházející zářivková svítidla až do kompletního přechodu na LED.

U rafinerií, kde došlo ke kompletní výměně je již vidět, jak se přechod na LED vyplácí.

 

“LED svítidla Dialight si na sebe skutečně sami vydělají,” říká Kristian. “Už jen schopností vyhnout se výměnám jednotlivých zářivek, úspora energie už je jen bonus navíc.”

 

“Čímkoliv redukujeme zátěž, vše se okamžitě projeví v přímých úsporách nákladů,” říká Mike Dillard, provozní ředitel. “Přechod ze zářivek na LED svítidla Dialight nám ušetřilo kolem 60 procent nákladů na enegii a uvolnilo tak kapacitu k napájení dalších činností, více důležitých pro náš provoz.”

 

Zaměstnanci rychle ocenili zlepšení světelných podmínek, a poukazují na fakt, že pracovní prostor soupravy je tak díky LED více jasný, což zvyšuje bezpečnost na pracovišti.

 

Přechod na LED udělal na vedení společnosti  HWD velký dojem a nyní má v plánu dovybavit i nové soupravy LED osvětlením Dialight.

 

bottom of page