top of page

Typy LED čipů

 

 

Evoluce LED čipů úzce souvisí s potřebou zvyšovat jejich výkon a ostatní parametry, vývojem jejich dispozice a úpravou výrobních postupů. Výsledkem překotného vývoje posledních let jsou LED čipy pro různé typy aplikací lišící se výkonem, rozměry, vyzařovací charakteristikou, CRI, teplotou chromatičnosti apod.

 

 

Bipolární LED diody, Duel In-line Package (DIP)

Typ socketu používaný v integrovaných obvodech který tvoří dvě řady pinů. DIP LEDky jsou první vývojou částí LED v oboru světelných aplikací. Je tvořen tradiční epoxidovou diodou se dvěma kontaktními piny. Znamenaly průlom ve světelné technice, ale zdaleka nedosahovaly optických možností LED čipů současnosti – CRI, účinnost apod. Používají se stále v signálních a indikačních aplikacích.

 

 

SMD LED čipy (Surface Mounted Devices LED)

SMD čipy jsou dalším zástupcem LED na vývojové časové ose. Je de facto samostatný čip na keramickém podkladu, který se využívá pro celou řadu aplikací od LED pásků po Downlighty a High Bay svítidla. Rozlišujeme 3 standardní rozměry SMD: 5050 (5mm × 5mm při 0,5W na čip), 3028 (3mm × 2,8mm při 0,2W na čip) a 3014 (3mm × 1,4mm při 0,1W na čip).

 

 

COB LED čipy (Chips on board)

COB technologie patří do rodiny výkonových čipů. Je výsledkem snahy o dosažení co největšího výkonu na malém prostoru. Slučuje mnoho malých čipů do jednoho světelného modulu, který může odvést až o 70% více tepla. Náklady na výrobu jsou sice nižší než u SMD, ale v závislosti na aplikaci často potřebují rozměrnější chladič, což zvyšuje náklady.

COB čipy zatím nemohou kompletně SMD čipy nahradit a to z důvodu několika technických omezení a nevýhod. Například s nimi, v tuto chvíli, není možné dosáhnout některých křivek svítivosti z důvodu přílišné koncentrace výkonu (veřejné osvětlení, všesměrové aplikace). Stejně tak v případě, že potřebujete získat rovnoměrně svítící světelný zdroj (např. stropní osvětlení širšího prostoru) je lepší použít více malých SMD čipů.

 

MCOB LED čipy (Multiple chips on board)

Vychází z COB. Integruje více malých COB led do jednoho čipu. Tato technologie se používá zejména u led žárovek a led trubic.

 

MCCOB LED čipy (multiple chips and cups on board)

MCCOB pouzdra, jsou drobnou modifikací MCOB. Vhodná vyzařovací charakteristika je předurčuje pro použití u High bay a floodlight aplikací.

 

 

SCOB LED čipy (Stereoscopic Chips on board)

Typ led pouzdra, který spojuje čipy na podkladu tvaru koule vyrobené ze speciálního materiálu. SCOB má vynikající výkon v porovnání s existujícími LED čipy. Jak to u stereoskopických světelných zdrojů bývá, vyzařuje světlo z každého směru. Vyzařovací úhel může dosáhnout i více než 300 stupňů. Využití najde zejména u všesměrových světelných zdrojů.

 

 

Nízko-výkonové LED čipy (Low-Power LED chips)

Nízko-výkonové LED čipy lze využít k vytvoření rovnoměrných zdrojů světla. Je ideální pro aplikace s vysokou hustotou osazení led čipů. Nabízí vysokou rovnoměrnost, používá se zejména v lineárních aplikacích.

 

Středně-výkonové LED čipy (Mid-Power LED chips)

Středně-výkonové LED čipy splňují ty nejnáročnější požadavky na kvalitu a stálost barev pro komerční světelné zdroje. Uplatnění nachází v různých aplikacích všeobecného osvětlení prostoru.

 

Vysoce-výkonné LED čipy (High-power LED chips)

High-power LED čipy mají mnohem silnější světelný zdroj než ostatní typy LED. Mohou nahradit tradiční zářivkové a žárovkové světelné zdroje. Vyrábí se ve variantách příkonu od 1 W, 2 W a 3 W na čip. Pro získání vyššího světelného výkonu mohou být jednoduše vzájemně propojeny do jednoho čipu až 1000 W.

Relativně vysoký výkon je jako vždy spojen s problémem odvodu tepla. Funkčnost a životnost je stejně jako v ostatních případech závislá na kvalitě návrhu celého systému zdroje/svítidla.

 

 
"Vláknové" LED čipy (Filament LED chips)

"Vláknové" led čipy jsou nejnovějším článkem ve vývojové řadě LED čipů. Udělají radost především těm, kteří nostalgicky vzpomínají na klasické žárovky a zároveň dokáží ocenit nižší příkon a několikanásobně delší životnost. Čipy mají podobu vlákna klasické žárovky. Výhodou je, že v případě čiré optiky není viditelný integrovaný obvod.

 

 

 

red@

 

bottom of page