top of page

Vaše LED trubice nesplňují ČSN EN62776? Pozor, pojišťovny krátí plnění!

18/1/2018

Pořizujete nebo používáte LED trubice, které nesplňují normu ČSN EN62776? Tak zpozorněte. Při škodné události způsobené poruchou na elektroinstalaci může pojišťovna, v souvislosti s použitím led trubic nesplňujících normu pro dvoupaticové led trubice, krátit pojistné plnění. Pavel Dráb, jednatel pojišťovací makléřské společnosti MAPOR spol. s r.o., k tomu dodává: "Samozřejmě, ke každému požáru se vydává zpráva od hasičů, kteří zjišťují příčinu. Jestliže zjistí tento problém, pojišťovna může krátit plnění."

LED trubice jsou totiž už od prosince 2014 první a stále jedinou formou LED osvětlení, která přijala normu, aby standardizovala nepřehledný trh. Harmonizovaná norma EN 62776 má za cíl v prvé řadě zvýšit bezpečnost uživatelů led trubic při retrofitní instalaci, zajistit vzájemnou kompatibilitu produktů napříč trhem a vyčistit samotný trh od nekvalitních a nebezpečných výrobků.

Pokud uvažujete o přechodu ze zářivek na LED trubice, měli byste se s tímto bezpečnostním standardem zavedeným Mezinárodní elektrotechnickou komisí (IEC) seznámit. Nebo alespoň, se nechat informovat, jestli tuto normu zamýšlená LED trubice splňuje.

 

Norma s označením IEC 62776 zahrnuje bezpečnostní specifikaci pro dvoupaticové retrofitní LED trubice. Vztahuje se na LED trubice, které jsou mimo jiné určeny do existujících těles vybavených elektromagnetickým předřadníkem, takže není zapotřebí, žádná vnitřní modifikace svítidla, pouze nahrazení startéru LED startérem.

Požadavky na LED trubice nahrazující běžné zářivky dle standardu ČSN EN62776 jsou následující :

    - odpovídající značení LED trubice, odpovídající instalační a provozní instrukce,

    - bezpečná výměna ve všech zářivkových tělesech,

    - zabezpečená proti vypadnutí,

    - maximální teploty v provozu,

    - ochrana během montáže a demontáže,

    - ochrana proti neúmyslnému dotyku s živými částmi,

    - mechanická konstrukce,

    - teplotní odolnost,

    - fotobiologická bezpečnost.

Od doby, kdy tato norma vešla v platnost již uplynuly více než tři roky. Všichni zodpovědní výrobci a dodavatelé se touto normou již řídí, takže skutečně je z čeho vybírat.

bottom of page